Miljöforum Halland besöker Kvibille
Den 25 november får vårt nya lägenhetsområde i Kvibille finbesök. Passivhustekniken med trästomme lockar.
|
Passivhusteknik i Kvibille
|
Derome Förvaltnings lägenheter i passivhusteknik är föremål för studiebesök när Miljöforum Hallands styrelse samlas i Kvibille för styrelsemöte. Under sommaren har hyresgästerna i de sjutton första lägenheterna flyttat in på Pilagård. Just nu byggs de resterande fem och kommer att vara inflyttningsklara i april 2010.
Miljöforum Hallands styrelse kommer att visas runt på bostadsområdet och där få se de första lägenheterna som byggts i Halmstad, och bland de första att byggas i Halland. Sett till hela riket så satsas det en hel del på olika platser på lägenhetsbyggnation i passivhusteknik. Deromes lägenheter är utrustade med solenergiteknik och återvinnande ventilation. Inget traditionellt värmesystem finns i dessa hus.
Den teknik som Derome använder är mycket säker, förutsatt att man efterlever de höga krav som ställs på noggrannhet i utförandet. Därför har teamet av inblandade hantverkare och projektledning noga gått igenom hur allt ska ske för att få maximal täthet och fuktskydd och klara de hårda energikraven.
Även EMC:s medlemmar har bjudits in till detta studiebesök.
För mer information kontakta:
Martin Rylander, Derome Förvaltning, fastighetschef, 0340-66 64 19, e-mail martin.rylander@derome.se
Bertil Ivarsson, Derome AB, kvalitets- och miljöchef, 0340-66 64 55, e-mail bertil.ivarsson@derome.se
Lena Sandersson, Derome AB, informationsavdelningen, 0340-66 65 10, e-mail lena.sandersson@derome.se